Asi všetci sme si už aspoň raz kládli otázku, ako čo najlepšie vychádzať s ostatnými. Každý máme v živote pár vzťahov, na ktorých by sme radi zapracovali a chceme si ich udržať pokiaľ možno čo najdlhšie. Ako na to? Kľúčom každému vzťahu je obeta a dávanie. Možno to na začiatku znie trocha odstrašujúco a morbídne, ale nie je dôvod na paniku. Po krátkom uvážení to začne dávať zmysel. Nemôžeme stále len čakať že čosi dostaneme, pretože ak to budú robiť obidve strany, každý obíde naprázdno. Ale ak sú obidvaja zúčastnení ochotní pre toho druhého urobiť všetko a neustále hľadajú možnosti, ako ho potešiť, vždy bude.

Rodičovské vzťahy

Takto sa totiž niečo dostane ku každému, aj keď on sám sústavne čosi do vzťahu odovzdáva a niečoho sa zrieka. Musíme prijímať, aby sme potom mohli byť schopní aj to, čo sme prijali, odovzdať. Takáto vzájomná a nekončiaca väzba je veľmi dôležitá vo všetkých typoch vzťahov, obzvlášť to ale platí pri tých partnerských. Veľkú váhu musíme prikladať aj tomu, aby dávanie nebolo len jednostranné. Ak bude jeden z partnerov do vzájomného vzťahu stále investovať svoj čas, energiu, snahu, lásku a všetko ostatné, zatiaľ čo ten druhý sa bude len prizerať a všetko si užívať, ďaleko to teda nedotiahnu. Každý vzťah je založený na dvoch, nie len na jednom.

Aj vzťahy medzi mladými a starými sú dôležité

Dvaja sa teda musia aj snažiť. Ak bude jeden stále len dávať a nebude môcť absolútne nič prijímať, za malú chvíľku vyhorí. Koľko osôb sa do vzťahu zapojilo, toľko ich aj musí pracovať na jeho udržaní. Inak dlho nevydrží. Dôležité je aj vážiť si jeden druhého a nevnímať ho len ako prostriedok na dosiahnutie niečoho iného, ako napríklad naplnenia svojich potrieb. Dúfame, že vám tieto rady aspoň trochu pomohli. Zo začiatku môže byť ich uskutočňovanie ťažké, najmä ak na podobné veci nie ste zvyknutí, ale nebojte sa. Ono to pôjde. Želáme veľa úspešných vzťahov!