Internet je veľmi zaujímavé miesto plné nespočetne mnoho informácií a možností ako sa zdokonaľovať, zarábať, nadväzovať kontakty s ľuďmi po celom svete. To žiaľ ale nie je všetko, čo internet dokáže. Tak ako tu existuje mnoho dobrých vecí, je tu aj veľa zlých. Možno ešte viac. Je to výborná pôda pre rôzne klamstvá a podvody, kde väčšinou ide podvodníkom o to, aby Vás obrali o čo najväčšiu čiastku peňazí. To platí hlavne o nevyžiadaných emailoch, ktoré sa nazývajú spam a veľa domén ich dokáže identifikovať a automaticky zaradiť, čo Vám zabráni v otvorení takéhoto emailu.

internet

Ak však do tejto zložky spamov zavítate už len zo zvedavosti, vedzte, že v niektorých prípadoch je zvedavosť veľmi vysoká a nakoniec túto poštu otvoríte. Ide väčšinou o rôzne sľúbené výhry smartfónov alebo balíku peňazí, pomoc chorému dievčatku, upozornenie na šíriaci sa vírus – zatiaľ čo tento vírus v sebe môže niesť práve daná emailová správa. Nejde však len o používanie emailu doma, to isté platí o firemnom emaili v práci, ktorý môže obsahovať citlivé informácie o danej firme a o osobných údajoch jej zamestnancov. Taktiež sú týmto vystavené prístupové údaje k účtu a prísť o niečo z toho nie je vôbec zábavné.  

kontakt

Aký je rozdiel medzi spamom a hoaxom?
Určite ste už počuli obe výrazy a možno v tom máte chaos a nie ste si istý o čo vlastne ide. Poďme sa na to pozrieť. Spam, spomenutý vyššie, je nevyžiadaná pošta odosielaná hromadne. To znamená, že je to najčastejšie nezákonná propagácia marketingovej ponuky, na ktorú ak človek naletí, môže prísť o nie malý peniaz. Pamätajte si, že ak to vyzerá príliš dobre a jednoducho, je to stopercentne podvod. Zatiaľ čo hoax je falošná poplašná správa, ktorá vo Vás má vyvolať paniku. Varuje pred vymyslenou hrozbou alebo informuje o úniku tajnej informácie. Zároveň spoločným znakom hoaxu je, že Vás vyzýva k rozosielaniu emailu ďalším emailovým adresám, napríklad vašim známym.