Dnešná elektronika nás prekvapuje mnohými inovatívnymi vlastnosťami, ktoré už vlastne berieme ako samozrejmosť a požadujeme ich. Rovnako je dnes v kurze kupovať spotrebiče a elektroniku s nízkou spotrebou elektrickej energie.

A toto je faktor, ktorý sa dotýka predovšetkým svetiel a svetelných produktov. Pretože svietime skoro vždy a všade, čo logicky znamená, že pravidelná úspora za osvetlenie tu má efekt a je vítaná. V podnikoch, firmách ako aj rodinných domoch a bytoch. A toto je jeden z podstatných dôvodov, prečo sú na dnes populárne led svetla.

žiarovka, transparentná

  • Pravidelne šetria energiu a tým pádom aj poplatky, ich vyššia cena sa preto kompenzuje za pomerne krátky čas.
  • Majú dlhšiu svietivosť, životnosť žiariacich diód sa odhaduje na cca 50 000 hodín.

Takáto forma svietenia je v súčasnosti najviac pokrokovým riešením z hľadiska faktorov, akými sú šetrenie energií, životnosť a takisto ekologické vlastnosti. „Ledky“ totiž neobsahujú žiadnu ortuť a sú prakticky úplne recyklovateľné, navyše sa nezahrievajú a majú tendenciu vydržať veľa rokov, a to vďaka už spomenutým diódam, ktoré sú ich hlavnou súčasťou a zdrojom žiarenia.

žiarovka, žiarenie

Rozžiarenie a svietenie takýchto diód spotrebuje minimum energií, ale vďaka tomu, že obrovskú časť koncentrujú do svetla a nie do tepla, je ich svetlo kvalitné, jasné, špecifické bielou farbou so sfarbením buď dožlta alebo domodra. Konkrétny odtieň pri svetlách s technológiou LED záleží od takzvanej teploty farby a vyberať môžete všeobecne z týchto troch možností:

  • Teplá biela (3000 K)
  • Neutrálna (4000 K)
  • Studená biela (6000 K)

Tieto vlastnosti sa udávajú v Kelvinoch, no a sú jednou z prioritných vlastností pri výbere led žiaroviek s tým, že teplá sa so svojim žltým odtieňom podobá klasickým domácim žiarovkám a studená pôsobí chladne, so sfarbením domodra. Neutrálna je akýsi stred, klasické biele svetlo, podobné tomu dennému.