Vplyvom počasia, podložia ale aj kvôli iným podmienkam sa môže voda zadržiavať na pozemku v neprimeranom množstve. Ako zabrániť hromadeniu vody na pozemku. Na túto zdanlivo hrozivú situáciu existuje úplne jednoduché riešenie. Tým riešením je osadenie trativodu na pozemku. Ak sa pýtate ako môže trativod pomôcť, poďme si priblížiť jeho funkciu. Trativod je diera v zemi, hĺbka je optimálne jeden meter. Táto diera sa vypĺňa štrkom, niekedy pieskom a ak chceme zvoliť modernejšiu alternatívu tak plastovými paletami na trativod. Princíp je úplne jednoduchý. A to čo najrýchlejší odvod dažďovej vody z pozemku bez jej zbytočného hromadenia.

aj príliš veľa vody môže uškodiť

Takéto hromadenie vody nevytvára iba nepríjemný jazierkový vizuálny efekt ale reálne ohrozuje nehnuteľnosti v blízkosti a samozrejme nadmerné zdržovanie vody v záhradke či na trávniku je v konečnom dôsledku skôr na škodu než na úžitok. Napriek takýmto zásadným pozitívam si na svojom pozemku ale málokto nechá vykopať trativod. Je to ale na škodu. Toto ekologické riešenie pre odvod návalových dažďov je nesmierne užitočné. Pod trativodmi je často osadený trávnik. Ak ste sa niekedy zamýšľali prečo je to tak. Odpoveďou je pretože aby bol trávnik sviežo zelený a krásny počas jarných, letných či jesenných mesiacov potrebuje dostatok vlahy. Tú jej trativod dokáže poskytnúť. Keďže je situovaný smerom zo svahu, pohodlne vedie vlhko a vodu priamo ku koreňom rastlín.

možnosti zachytávania vody

Ekologické, nenápadné a užitočné. Také sú trativody na pozemkoch, ktoré majú problém s hromadiacou sa vodou, ktorá nemôže byť z nejakého dôvodu vedená priamo do kanalizácie. Stále totiž platí pravidlo, že na tie najzložitejšie problémy môže fungovať to najjednoduchšie riešenie. Čo ale musíme zdôrazniť a nesmieme na to zabudnúť je varovanie. Trativody nie sú určené pre mastnotu. Nevypúšťame preto do nich mastnú vodu z dresu ani vodu z pracieho programu. Nakoľko vsiaka do zeme a nechceli by sme si zabiť rastliny v okolí. Mastnota zachytáva v trativode nečistoty a nabaľuje ich na seba. Ak si do trativodu vypúšťate mastné tekutiny alebo podobne znečistenú vodu je pravdepodobné, že Vás čoskoro bude čakať povinné čistenie alebo v horšom prípade vyhĺbenie na inom mieste.