Drevené rámy okien boli realitou na každej stavbe, ale rokmi sa vývoj nových materiálov a systémov dostal do stavu ako je to dnes, teda že okná sa postupne vymieňajú za plastové alebo hliníkové. Byty a domy častejšie siahajú po lacnejších variantoch plastových okien, väčšie komplexy či priemyselné stavby, ktoré zvyčajne mávajú veľkoformátové sklenené plochy, zasa radšej stavia na kvalitu hliníka.

Rozmery pri hliníku nehrajú rolu

Nekonečné dizajnové variácie, nadčasový vzhľad, odolnosť pred vlámaním aj požiarom, dymotesnosť či požadovaná úroveň tepelnej izolácie, to všetko sú hlinikove okna vlastnosti hliníka, ktoré výrobca pretaví do systémov na výrobu kvalitných hliníkových okien. Najlepší na trhu sú momentálne spoločnosti ALUPROF a SCHÜCO, ich konštrukčné systémy sú súčasťou desiatok stavieb na svete.

Požiadavky, ktoré sa kladú na materiály používané na novostavbách, hliník dokáže bez problémov splniť, umožňuje vytvárať systémy pre prvky do interiéru, ale do vonkajšieho prostredia, v spojitosti s tepelnou izoláciou a nárokmi na jej riešenie sa v súčasnosti skloňuje konštrukcia, najlepšie izolovaná a vhodná aj na pasívne stavby, systém MB-104 Passive. Produkty, ktoré sa týmto systémom vyrábajú, sú certifikované v Inštitúte pasívnych domov PHI Darmstadt. Certifikáty však majú všetky produkty tejto spoločnosti a to ich posúva do kategórie najkvalitnejších vo svojej triede.

Moderné poňatie fasády budov

Druhým popredným predajcom hliníkových dverných, okenných či fasádnych hliníkových systémov je spoločnosť SCHÜCO, ktorej realizácie takisto môžeme obdivovať na množstve zrealizovaných diel na celom svete. Túto popularitu im zaistila skutočnosť, že systémy sú ukážkovým príkladom zabezpečenia komfortu, energetickej úspory či bezpečnosti a variabilnosti dizajnu. Mnohé z týchto vlastností hliníka dokážeme oceniť až v praxi, napríklad počas zimného obdobia, keď nám zaistia dokonalú tepelnú izoláciu interiéru, a tiež v prípade nešťastia v podobe požiaru, keďže odolávajú ohňu.