Pri výstavbe domov sa častokrát obyvatelia nového domova rozhodnú pre krb či iné výhrevné teleso na tuhé palivo. Veď čo je viac, ako útulné teplo domova? Kúrenie na tuhé palivo sa využíva obzvlášť v zimných mesiacoch, kedy vonkajšia teplota klesá čoraz bližšie a bližšie k nule, v našich končinách sa udržuje aj pod bodom mrazu. V prípade mrazivého počasia majú ľudia vyššiu tendenciu sa zdržovať vnútri a vychutnávať si teplo poskytované budovou. Klasický idylický zimný moment – za oknom sneží a vy pohodlne oddychujete vo vašej obývačke a pred vami v krbe horí ohník. Zdá sa, že práve krb či kachle sú dôležitou súčasťou zimnej idylky.

dymova rura

Výstavba hocijakého krbu však nie je jednoduchou záležitosťou. Sú potrebné odborné znalosti v tejto oblasti a samozrejme aj vhodný materiál, ktorý zabezpečí čo najlepšie spracovanie tepla. Jednou zo zložiek materiálu, ktorú potrebujeme pri vytváraní krbu či kachlí je aj dymovod. A čo to vlastne ten dymovod je? Je to potrubie, ktoré spája výhrevné teleso s komínom. Jeho úlohou je zabezpečiť bezpečné odvádzanie spalín do komína, ktoré následne ako to už poznáme, sa dostávajú cez komín mimo dom v podobe dymu. Dymovod teda musí plniť aj bezpečnostnú funkciu. Zabezpečuje ochranu osôb vo vnútri budovy pred dymom.

casti krbu

Vyrába sa v rôznych veľkostiach, aby zapasovali na každý komín. Dymovod 15 cm je hrubostenný a dokáž odolať naozaj vysokej teplote. Jeho ďalšou výhodou je aj dlhá životnosť, takže jeho výmenu nebudete musieť riešiť každoročne. Dymovody 150 mm je samozrejme aj estetický – vďaka žiaruvzdornej farbe, ktorou je natretý, nebude pôsobiť vo vašej domácnosti rušivo. Tento dymovod sa skladá z viacerých komponentov ako je objímka na dymovod, dymovej rúrky, dymového kolena, dymovej ružice či zátky do komína. Takto vyskladaný dymovod sa postará o bezpečie vášho krbu a vás samotných.