Keď sa zamyslite nad pokrývkami hlavy, tak podobnosť so šiltovkami môžeme nájsť v naozaj dávnych časoch. Predovšetkým vo vojenskej výbave bola súčasť nosenia helma ci prilba a chránila hlavu pred útokmi vedúce k trvalým zraneniam ci rovno smrti. Tieto prilby časom mávali v ich prednej časti nad čelom aj menší šilt, ktorý mal okrem ochrannej funkcie aj funkciu tieniacu. Tieto šilty neboli z textilu ale kovu ktorí bol zdobení dekoráciami a rytinami. Pýšili sa ním predovšetkým vyšší predstavitelia vojenských jednotiek, velitelia a veliaci dôstojníci. Najznámejšie pochádzajú z rímskej ríše v období 1. a 3. Storočia nášho letopočtu. Galská prilba, ktorou sa inšpirovali Rimania bola obohatená o chochol na samom vrchole prilby. Prilby a helmy sa menili a zdokonaľovali, šilty niekde pribúdali inde ubúdali. Šiltovky, v podobe ako ich poznáme teraz, sa objavujú prvý krát vo svojej textilnej podobe počas vojny Kórei.

Basebollova capica

Ich účel bol predovšetkým praktický a ich hlavnou úlohou bolo chrániť hlavu pred slnkom a dažďom. Boli textilné, priedušné, dobre sa nosili a svojim tvarom sa najviac približujú k fidelkám. Fidelky získali meno po svojom oddanom nositeľovi Fidelovi Castrovi. Od vojenského využitia sa dostali aj do využitia športového. Baseballové čapice v Amerike boli súčasťou športového dresu, niesli sa v klubových farbách a mali vždy logo klubu. Šilt bol

okrúhly a oblý. Neskôr si ich obľúbili aj športovci v golfe. V 80tych a 90tych rokoch bol hip-hop na vzostupe a šiltovka sa stala ich typickým prvkom. Mala zväčša rovný šilt a nosila sa v rôznych veľkostiach a strihoch a typické bolo nosenie na krivo.

Hip hop siltovka

Športovci a fyzicky pracujúci si obľúbili nosenie so sieťkou. Spočiatku boli šiltovky jednej veľkosti, neskôr sa zmenili ako veľkosti tak aj strihy, materiál, farebnosť a zadne viazanie. Gumka, plastové či textilné uchytenie s kovovou sponou na temene hlavy je rôznorodé. V súčasnosti sa kreativite medze nekladú. Šiltovka je skutočne pre všetkých a ma využitie všade, nie je už len výsadou komunity hip-hoperov ci reperov ale je vítaným artiklom u mužov, žien aj detí. Športove príležitosti, denne nosenie, zakomponovanie do elegantného zjavu. Naozaj vyšperkované šiltovky s diamantovými vsadenými kamienkami ci komponentami z pravého zlata dokážu k cene šiltovky pridať aj par núl navyše. Pre bežne nosenie nájdete šiltovky za rozumne ceny na mnohých portáloch. Už nie sú nedostatkový tovar, nemusíte si ich upravovať doma a vytvárať z nich niečo výnimočne. Šiltovky sú jednoducho štýlové a dostupne pre každého z nás.